Průvodce » Odrazování od adopce? Vyvažování bezpečnosti a inovací v kryptoměnách

Odrazování od adopce? Vyvažování bezpečnosti a inovací v kryptoměnách

Odrazování od adopce?  Vyvažování bezpečnosti a inovací v kryptoměnách

Prostor kryptoměn se tak rychle vyvíjí, že každý rok přichází nový trend: od počátečních nabídek mincí (ICO) k nezaměnitelným tokenům (NFT) uplynulo jen několik let. Tváří v tvář takové ohromující inovaci čelí kryptospolečnosti a regulační orgány rostoucí výzvě: vyvažování bezpečnostních postupů s novými produkty a funkcemi.

Přístup některých společností spočívá v rychlém postupu a přijímání nových inovací, jakmile budou k dispozici, přičemž bezpečnostní procesy, jako je Poznej svého zákazníka (KYC) a kontroly proti praní špinavých peněz (AML), ponechávají jako sekundární cíl. Populární kryptoměnová burza Binance tuto strategii zřejmě používala až do letošního roku, kdy regulační orgány začaly tvrdě zasahovat.

Zásady KYC společnosti Binance zpočátku umožňovaly uživatelům, kteří plně neověřili svou identitu, vybrat až 2 BTC za den. Burza uváděla maržové obchodní páry s hlavními fiat měnami a umožňovala až 125násobný pákový efekt ze své platformy pro obchodování s futures, ale musela snížit dostupný pákový efekt a odstranit maržové obchodní páry, když to údajně začalo vyšetřovat Ministerstvo vnitřních příjmů Spojených států a ministerstvo spravedlnosti.

Burza od té doby zaujala ke svému podnikání přístup vstřícný k dodržování předpisů a zavedla povinné procesy KYC pro „globální uživatele, pro každou funkci“. Tento krok přinesl ztrátu přibližně 3 % celkového počtu uživatelů.

Zatímco Binance byla nucena odstranit některé ze svých nabídek a omezit pákový efekt na své platformě, jiné burzy stále poskytují uživatelům stejné produkty. V rozhovoru pro Cointelegraph Yuriy Kovalev, generální ředitel platformy pro obchodování s kryptoměnami Zenfuse, poznamenal, že nalezení předpisů, které umožňují společnostem, které vyhovují, soutěžit, je výzvou, kterou je třeba řešit:

“Najít způsob, jak vyvážit regulaci, která chrání investory a inovace, je těžké, zvláště v prostoru, kde se každých pár měsíců objevují nové finanční nabídky.”

Generální ředitel kryptoměnové burzy Bittrex Stephen Stonberg v rozhovoru pro Cointelegraph poukázal na to, že regulace kryptoměn jsou nyní „docela složité“ a v různých jurisdikcích se s nimi zachází odlišně.

Stonberg naznačil, že bezpečnost zákazníků by přesto měla zůstat prioritou, protože „je zapotřebí robustnější a jasnější regulace – stejně jako v tradičním finančním sektoru – aby bylo skutečně zajištěno, že aktiva a data klientů budou v bezpečí.“ Jako příklad Stonberg poukázal na lichtenštejnský zákon o blockchainu, který „poskytuje mnohem více jistoty a jasnosti ohledně toho, jak burza potřebuje přijímat nové klienty a chrání aktiva klientů“.

Někteří hráči v tomto odvětví považují právní jasnost za nutnost, protože bez ní mohou inovace zůstat pozadu. V nedávném příspěvku na blogu kryptoburza Coinbase kótovaná na Nasdaq poznamenala, že její plány na spuštění programu půjček byly zastaveny Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), která jí pohrozila žalobou, „aniž by to kdy řekla. [them] proč.”

Coinbase uvedla, že se pokusila „produktivně spolupracovat“ s SEC, ale nikdy neobdržela vysvětlení ohledně zdůvodnění SEC nebo toho, jak by mohla změnit produkt, aby byl v souladu. Navrhovaná alternativa zahrnovala vynechání regulátorů mimo obraz. Komisař Commodity Futures Trading Commission (CFTC) Brian Quintenz tuto alternativu v jednu chvíli prosazoval. povolání aby se burzy kryptoměn samy regulovaly, což odráží sentiment mnoha v tomto odvětví.

Je samoregulace životaschopnou alternativou?

Tento koncept není nový: Organizace jako Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) pomohly prosadit iniciativy určené k ochraně investorů cenných papírů u makléřů a makléřských firem. V Japonsku byl vytvořen samoregulační orgán pro sektor kryptoburz v zemi, Japonská asociace pro kryptoměny (JCEA).

Stonberg nevěří, že odpověď je na cestě samoregulace, protože „složitá povaha tohoto digitálního ekosystému činí regulaci složitou“. Samoregulace by pro něj znamenala „uvolnění“ veškeré tvrdé práce dosažené na regulační frontě pro krypto a „znovu zkomplikování regulačního prostředí a zablokování procesu“.

Pseudonymní zakladatel platformy pro decentralizované finance (DeFi) Flare Network Flare finance CryptoFrenchie řekl Cointelegraphu, že věří ve „schopnosti decentralizovaných platforem i centralizovaných platforem poskytovat samoregulované prostředí, které efektivně reaguje na splnění (nebo překonání) potřeby moderních regulačních požadavků.“

Zakladatel projektu DeFi dodal, že současné systémy „se ukázaly jako neschopné uspokojit potřeby současného finančního systému“ a dodal:

“Použití stejných systémů v ještě rychlejším prostředí, jako je kryptoměna, by se mohlo ukázat jako více potlačující jeho potenciál než podpůrné.”

Zakladatel a generální ředitel kryptoburzy CEX.IO Oleksandr Lutskevych navrhl, že samoregulace může být jednou z možností, a řekl, že podle zkušeností firmy je samoregulace odpovědí „když neexistuje platný regulační rámec“. Lutskevych v rozhovoru pro Cointelegraph o cestě své firmy řekl:

“Dokud nebyl v určitých zemích formalizován rámec pro kryptoměny, přijali jsme samoregulační přístup a zavedli jsme osvědčené postupy od jiných předních finančních organizací.”

Platformy pro kryptoměny, jak centralizované, tak decentralizované, by se měly „snažit analyzovat své vlastní systémy a vyvíjet moduly speciálně navržené tak, aby vyhovovaly potřebám současných regulačních systémů,“ řekl CryptoFrenchie.

Představují decentralizované burzy hrozbu?

Zatímco debata o samoregulaci pokračuje, další se rozrostla o decentralizované obchodní platformy a jejich dopad na trh. Necustodiální decentralizované burzy umožňují uživatelům obchodovat přímo ze svých peněženek, často dokonce bez registrace pomocí e-mailové adresy.

Někteří kritici tvrdili, že decentralizované burzy (DEX) činí úsilí centralizovaných platforem KYC a AML bezcennými, protože špatní aktéři mohou prostřednictvím těchto platforem provádět své nezákonné činnosti. Jiní naznačují, že DEX, dokonce i ty, které běží prostřednictvím decentralizovaných autonomních organizací (DAO), mohou zlepšit svou transparentnost, aby pomohly blockchainovým detektivům a organizacím činným v trestním řízení najít nezákonné transakce.

Podle hlavního investičního ředitele investiční společnosti pro digitální aktiva Arca Jeffa Dormana mohou decentralizované aplikace (DApps) a další projekty přispět k bezpečnosti kryptoměnového prostoru. V rozhovoru pro Cointelegraph Dorman řekl, že průmysl potřebuje stanovit standardy a dodal:

„Společnosti a projekty si musí uvědomit důležitost nastavení panelů transparentnosti a analytici v celém odvětví si musí vyhrnout rukávy a udělat špinavou práci při zavádění transparentnosti do projektů, které to samy nedělají.“

Stonberg ze společnosti Bittrex poukázal na to, že „nejlepším způsobem, jak skrýt nezákonnou činnost, nejsou kryptoměny, ale staromódní peníze“. Generální ředitel dodal, že transakce založené na blockchainu jsou „sledovatelnější než jakákoli jiná finanční aktivita“.

Stonberg řekl Cointelegraphu, že věří, že decentralizované burzy by měly budovat politiky AML a KYC, které mohou implementovat, ale dodal, že průmysl je „stále v raných fázích toho, jak budou decentralizované burzy fungovat“.

Lutskevych navrhl, že nástroje, které dokážou sledovat původ a předchozí historii kryptoaktiv, by mohly být jednoho dne použity na decentralizovaných burzách, aby se na jejich platformy nedostaly nezákonné prostředky. Poznamenal, že „základní informace lze vysledovat“ na blockchainu, ačkoli tato data jsou „daleko od toho, co pokyny Financial Action Task Force vyžadují od centralizovaných burz, které je třeba shromažďovat“. Lutskevych dodal:

„Decentralizované mechanismy, které mohou zabránit tomu, aby prostředky nelegálního původu (praní špinavých peněz, ransomware, hackování) vstoupily do DEX s inteligentní smlouvou protokolu, jsou v současné době zkoumány a vyvíjeny.

Lutskevych dospěl k závěru, že je možné, aby decentralizované platformy využívaly postupy KYC a AML k řešení obav regulátorů. Poznamenal, že samotná implementace KYC nemusí stačit k odrazení od nezákonných činností a ochraně uživatelů.

Raj Bagadi, zakladatel a generální ředitel DeFi a tradičního bankovního mostu Scallop, řekl Cointelegraphu, že růst decentralizovaného finančního průmyslu představuje výzvu pro regulace, ale navrhl, že řešením by mohl být „regulovaný blockchain“. S odkazem na produkty ve vývoji Bagadi řekl:

„Můžeme zajistit, aby peněženky na blockchainu prošly procesem KYC/KYB. To znamená, že je identifikován majitel účtu a že lze vysledovat všechny prostředky v řetězci – což v konečném důsledku vytváří nehostinné prostředí pro nezákonné aktivity a hned od začátku je odrazuje.“

Základní krypto práva

Binance nedávno zdánlivě zvážila toto téma zveřejněním toho, co nazvala „základní práva pro uživatele kryptoměn“. Burza argumentovala, že každá lidská bytost by měla „mít přístup k finančním nástrojům“, které „umožňují větší ekonomickou nezávislost“. Rovněž poznamenal, že „odpovědné kryptoplatformy mají povinnost chránit uživatele před špatnými aktéry“ a implementovat KYC, aby „předcházely finančním zločinům“.

Lutskevych v komentáři k prosazování kryptopráv Binance navrhl, že tento krok byl „reklamní kampaní“ od společnosti, „která tyto hodnoty začala propagovat až velmi nedávno“, takže šlo spíše o „marketingovou strategii“.

Prostřednictvím webové stránky oddaný k základním právům uživatelů kryptoměn, Binance vyzvala lídry v oboru, regulační orgány a tvůrce politik, aby „společně pomohli utvářet budoucnost globálních financí“. Burza dodala, že se domnívá, že by mělo být „na tvůrcích politik každého národa a jejich voličích, aby rozhodli, kdo by měl mít nad průmyslem dohled“.

Související: Pohroma stablecoinů: Regulační váhavost může bránit adopci

Krypto, napsala Binance, patří všem. Zatímco burza věří, že regulace jsou nevyhnutelné, každý tvůrce politik, který má za úkol dohlížet na vesmír, musí splnit monumentální úkol, protože udržet špatné aktéry na uzdě, aniž bychom potlačili inovace, se zatím ukázalo jako výzva.

Strategie, na které se kryptoměnové společnosti zdánlivě shodují, je založena na spolupráci s regulátory při hledání řešení, která uživatelům nezabrání v přístupu k inovativním digitálním měnám nebo službám vytvořeným v jejich ekosystému. Zdá se, že žaloby regulátorů proti velkým kryptofirmám ukazují, že jen jedna strana je ráda, že spolupracuje.Zdrojový článek v EN: https://cointelegraph.com/news/deterring-adoption-balancing-security-and-innovation-in-crypto

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Krypto Průvodce

Krypto Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - kryptoměny, investování a obchodování kryptoměn, recenze aj. Máte rádi kryptoměny a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kryptoměnové směnárny

Kryptoměnové burzy

Peněženky na kryptoměny

Přihlásit se k odběru novinek o kryptoměnách