Průvodce » Kdo je teď býčí? XRP pod 1 $, futures otevírají úrok o 75%

Kdo je teď býčí? XRP pod 1 $, futures otevírají úrok o 75%

Kdo je teď býčí? XRP pod 1 $, futures otevírají úrok o 75%

XRP cena v dubnu vzrostla o 260%, pohybovala se z 0,57 USD 31. března na 1,97 USD 14. dubna, což je nejvyšší úroveň od ledna 2018. Tento pohyb způsobil XRP futures k dosažení působivého otevřeného zájmu o 2,1 miliardy USD.

19. května, když se trhy s kryptoměnami zhroutily, XRP ztratil 60% za 4 dny a zlikvidoval pozice dlouhé 510 milionů $. Otevřený úrok futures se vrátil na 550 milionů USD, což je zhruba stejná úroveň jako na začátku února, kdy se altcoin obchodoval poblíž 0,40 USD.

Investoři nyní zpochybňují, zda XRP futures se někdy budou moci zotavit na multimiliardový trh. Byly dubnové údaje nafouknuty nadměrným pákovým efektem, nebo je jen otázkou času, kdy se odrazí na předchozí úrovně?

XRP futures agregují otevřený úrok. Zdroj: Bybt

Abychom pochopili, zda byl futures trh s 2,1 miliardami dolarů anomálií, bylo třeba analyzovat objemy a co je důležitější, jejich prémie. Tento ukazatel měří cenovou mezeru mezi cenami futures kontraktů a běžným spotovým trhem.

Pokud by byla zavedena bezprecedentní vzpoura, existuje velká šance, že otevřený zájem o futures bude trvat měsíce, než se znovu získá působivá úroveň, která byla vidět dříve. Nejen, že by se důvěra obchodníků obnovila déle, ale na trzích s deriváty mohla být nafouknutá přehnaná prémie.

Objemy špičatě unisono, což je zdravé

Objem termínových trhů naznačuje, zda došlo k neobvyklým jevům. Porovnáním těchto údajů s běžnými XRP spotové trhy, měla by existovat jasná korelace a objemy futures musely značně vzrůst, aby udržely otevřený úrok 2,1 miliardy USD.

XRP souhrnné objemy futures (výše) versus spotové burzy, USD. Zdroj: Coinalyze.net

Přestože 5. dubna došlo k výraznému nárůstu, pohyb byl doprovázen pravidelnými objemy výměny spotů. Navíc denní obrat 10 miliard USD na trzích s futures je více než dost na udržení otevřeného zájmu o 2,1 miliardy USD.

Futures prémie dosáhla neudržitelných úrovní

Abychom mohli posoudit, zda obchodníci mohli vytvořit neobvyklý otevřený zájem na základě nadměrného optimismu, je třeba analyzovat prémiové ceny futures oproti běžným spotovým trhům. 3měsíční futures by se měly obvykle obchodovat s prémií 1,2% až 2,4%, nebo 8% až 15% ročně.

Prodejci futures kontraktů v podstatě odkládají obchod, a proto vyžadují více peněz na kompenzaci. Na extrémně vzestupných trzích však může prémie stoupat vysoko nad 3,8%, což odpovídá 25% ročně.

Binance června XRP futures prémie versus spotové trhy. Zdroj: TradingView

Jak je uvedeno výše, červnové kontrakty se obchodovaly téměř o 10% nad běžnými spotovými burzami. To není nic velkolepého, protože to představuje 75% anualizovanou prémii. Tyto úrovně jsou však zcela neudržitelné a prokazují nadměrný vliv od kupujících.

Trhy s kryptoměnou jsou vysoce volatilní a nikdo by neměl sázet na to, že se žádná událost nebude opakovat. Existují však určité náznaky, že si obchodníci získali takovou sebevědomí, že odmítli snížit pozice, i když jim bylo vyplaceno 8% nebo 9% nad úrovní trhu.

Trhy mají tendenci přehánět v obou směrech

Existuje tedy důvod se domnívat, že současné futures na 600 miliard USD otevírají zájem a negativní prémie signalizují nadměrný strach a neodrážejí správně trh. XRP cena vzrostla v roce 2021 o 294% a nedávné zprávy společnosti Ripple Labs týkající se soudního sporu Komise pro cenné papíry a burzy v USA jsou poněkud povzbudivé.

Investoři se nemýlili, když očekávali, že otevřený zájem futures získá zpět hranici 1 miliardy USD jako XRP drží nad 0,80 $. Je však nepravděpodobné, že trhy v blízké budoucnosti dosáhnou 50% nebo vyšší anualizované prémie, natož 2 miliardy dolarů otevřeného úroku. Obvykle nějakou dobu trvá, než znovu získáte důvěru, která je zdravá pro další nohu.

Názory a názory zde vyjádřené jsou pouze názory autor a nemusí nutně odrážet názory Cointelegraph. Každý investiční a obchodní tah zahrnuje riziko. Při rozhodování byste měli provést vlastní průzkum.
Zdrojový článek v EN: https://cointelegraph.com/news/who-s-bullish-now-xrp-below-1-futures-open-interest-down-by-75

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Krypto Průvodce

Krypto Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - kryptoměny, investování a obchodování kryptoměn, recenze aj. Máte rádi kryptoměny a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kryptoměnové směnárny

Kryptoměnové burzy

Peněženky na kryptoměny

Přihlásit se k odběru novinek o kryptoměnách